http://dnz2.ucoz.ua/panel/?a=tmpl;m=1;t=AHEADER
 
Вівторок
24.04.2018
00:23
Вітаю Вас Гість
RSS
 
ДНЗ  №2  -  НАШ  РІДНИЙ  САДОК

Мій садочок - велика сім’я,

Друзів радісних сонячне коло.

Це куточок планети Земля,

Мальовнича природа навколо.


Головна Реєстрація Вхід
Меню сайту

Пошук

МІНІ-ЧАТ

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 405

Вхід на сайт

ГОДИННИК

Календар

ПОГОДА

КНОПКА САЙТУ

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2015 » Грудень » 5 » Мовні порушення легше попередити, ніж подолати.
14:26
Мовні порушення легше попередити, ніж подолати.

Мовні порушення легше попередити, ніж подолати.

 

Чи можуть батьки попередити порушення мови у своєї дитини? Перш за все, варто розібратися в причинах, що викликають ці порушення. Їх досить багато і вони різні.

Першою причиною є нестача мовного спілкування дитини. Причому це можливо і в цілком благополучних сім'ях. Як тільки дитина починає сидіти в манежі, її часто залишають перед увімкненим телевізором або радіо. Мама, полегшено зітхнувши, отримує можливість зайнятися своїми справами. Але чи добре від цього дитині? Безумовно, ні. І питання не тільки в тому, як впливає телебачення на психіку дитини. У цьому віці дитина повинна не тільки чути чітку, коротку і неквапливу мову, але і обов'язково бачити артикуляцію дорослого. Слова дорослого повинні бути пов'язані з конкретною ситуацією, інакше як дитина здогадається про що йде мова?

Друга причина - недостатній розвиток м'язів артикуляційного апарату. Якщо ще наші бабусі годували своїх дітей грудьми до 2-х років, то нинішні мами рідко годують після 3 місяців. Часто при цьому мами ще й не шанують пустушки та пляшечки, вважаючи за краще годувати з ложечки або з поїльника. У результаті дитина не встигає розвинути потрібні м'язи, а саме м'язи губ і кінчика язика, що беруть участь в ссанні і важливі для мови. А потім така дитина отримує протерту їжу, м'який хліб. В результаті м'язи артикуляційного апарату, не отримуючи належного навантаження, бувають не готові до виголошення складних звуків ("ш", "р" та ін.)

Щоб стимулювати розвиток артикуляційних м'язів корисно давати дитині погризти сухарик, морквину. Коли малюк трохи підросте, можна вчити його здувати ватяні кульки, дути на вертушки, через соломинку, опущену в стакан з водою, пускати мильні бульбашки. Це не тільки принесе йому радість, але і розвине дихання, зміцнить м'язи губ. З трирічною дитиною можна "покривлятися" перед дзеркалом: посміхнутися, показати язик, витягнути вперед губи ("як хобот у слоника"), поплямкав губами ("покажи, як цілуєш маму"), поцокать язиком "як скаче конячка". З чотирирічними дітьми, якщо їх мова недостатньо чітка, можна займатися спеціальною артикуляционной гімнастикою.

Третя причина порушення мови - зниження слуху. Якщо дитина часто хворє простудними захворюваннями, особливо такими, що супроводжуються отитами, або отримувала антибіотики, у неї збільшені аденоїди, або дитина народилася завчасно, то існує ризик зниження слуху. Причому ступінь зниження слуху може бути самою різною: від вираженої приглухуватості до мінімального зниження слуху, яке можна виявити тільки за допомогою апаратних досліджень.

Дитина, що народилася з порушенням слуху мало гуліт, лепет починається пізніше і може потім зникнути, так і не перейшовши в слова. Але навіть зовні непомітне зниження слуху, що настало в ранньому віці, коли йде формування мови, часто призводить до порушення її розвитку. Дитина, яка недостатньо добре чує, сприймає слова із слотвореннями, нечітко, не вловлює зв'язку між словами в реченні. Неважко уявити собі, як це ускладнює розвиток мови і її розуміння. Особливо страждає вимова і граматика.

Зараз існують достовірні апаратні методи обстеження слуху дітей вже перших місяців життя. Тому, якщо є привід турбуватися про стан слуху дитини, слід звернутися до лікаря-отоларинголога, який може в разі необхідності призначити обстеження і лікування.

Наступна причина - недостатній розвиток фонематичного слуху, тобто слуху, що дозволяє розрізняти звуки мови. У нормі цей слух розвивається у дитини до 2 років. До цього часу малюк може розрізняти знайомі слова, що відрізняються одним звуком (каска - кашка). Якщо ж розвиток фонематичного слуху з якихось причин запізнюється, дитина не може відрізнити правильну вимову від неправильного, отже, не підлаштовує свою вимову під нормальне звучання мови. Дитина нечітко чує закінчення слів, деякі прийменник, а значить, у дитини буде порушено не тільки вимова звуків, але й не буде своєчасно формуватися граматичний лад промови. І звичайно всі ці проблеми позначаться на листі.

Дитина вчиться говорити, співвідносячи свою промову з промовою дорослого і підлаштовуючись під її звучання. Тому ні в якому разі не можна "сюсюкати" з дитиною, повторювати її неправильну мова.

Неправильний прикус, коротка під'язикова зв'язка, відсутність зубів та інші порушення будови артикуляційного апарату також впливають на правильність вимови. Батькам слід своєчасно консультуватися у ортодонта. Укорочену під'язикову зв'язку не завжди необхідно підрізати. Якщо дитина може дотягнути кінчик язика до верхніх зубів, операція необов'язкова. В цьому випадку можуть допомогти спеціальні вправи: цокати мовою, облизувати небо при широко відкритому роті та ін. Якщо ж під'язикова вуздечка так сильно вкорочена, що обмежує рухливість і не дає розвиватися м'язам мови, затягувати з операцією не варто.

Дуже часто мама або тато беруться самі виправляти вимови свого чада. Однак постійні домагання до дитини: "Скажи "рак", як правило, не приносять результату. І це в кращому випадку. В гіршому - дитина, намагаючись догодити батькам, все ж намагається вимовити потрібний звук. Але оскільки м'язи ще не готові, та й слух підводить, звук виходить спотвореним. Якщо у дитини порушена вимова звуків, не варто намагатися виправити його самостійно. Краще звернутися за допомогою до професіонала.

Коли краще всього звернутися до логопеда? Думка, що дитину треба приводити на прийом до логопеда до п'яти років, в даний час вже застаріла. Справа в тому, що до цього віку мова дитини вже багато в чому сформована, а найбільш сприятливим періодом для розвитку мови є вік 2-3 року. Саме в цьому віці треба поцікавитися, чи все гаразд у вашої дитини з промовою. І навіть якщо логопед в поліклініці скаже, що розвиток дитини відповідає віку, треба щорічно відвідувати логопедичний кабінет, щоб відслідковувати динаміку формування мови. Адже те, що є нормою в три роки, в чотири вже є відставанням.

Якщо ж у мами були проблеми під час вагітності або пологів, дитина консультувалася у невропатолога, то в цьому випадку треба особливо уважно стежити за становленням мови.

Якщо до двох років у дитини не з'явилася найпростіша фразова мова, необхідно звернутися за допомогою до логопеда поліклініки. Можливо, знадобиться консультація психоневролога і отоларинголога. Відсутність мови або погана мова у дитини після 2-х років не завжди викликана мовними порушеннями. Вони можуть бути обумовлені спадковістю, інтелектуальними порушеннями, порушеннями слуху та іншими причинами. Тільки з'ясувавши причину можна ефективно боротися зі слідством.

  1. Завжди звертайте увагу на неправлення мовлення дитини, намагайтесь встановити причину (погане мовленнєве оточення, наявнісь патології ЛОР органів та багато інших).
  2. Виявлені на початковому етапі порушення мовлення легко і швидко виправляються.
  3. Відсутність звуків у мовленні дитини завжди призводить до їх заміни іншими - у легкомувипадку, до спотворення вже існуючих і міцному їх укріпленні - у складних випадках.
  4. Не намагайтесь виправляти спотворені звуки самостійно, якщо вичуєте їх більше місяця - вони вже закріпились міцно та потребують консультації з логопедом, а далі - виправлення.
  5. Якщо дитина розмовляє незрозуміло і зрозуміти її можете тільки ви (а буває і ви не можете) неодмінно звертайтесь за консультацією.
  6. Ніколи не лякайте дитину щодо її розмови - це створює страх, невпевненість і в подальшому призводить до неконтактності, недовірі і довгій роботі з логопедом.
  7. Стимулюйте дитину спілкуватися: під час прогулянки проговорюйте побачене - почутий спів пташок, завивання вітру взимку, плескіт води; розмовляйте з приводу прочитаної казки, побаченої телепередачі, мультфільму, випадку, який небезпечний і трапився нещодавно - пояснюйте усе, що цікавить малениких і допитливих і скоро, неодміно, ваша дитина здивує вас своїми можливостями: мислити,фантазувати, знаходити вихід із складного, для їх віку, становища, приймати рішення у різних ситуаціях, бути цікавим співрозмовником, уважним слухачем і комунікативно- творчою людиною у подальшому житті, що неодмінно допоможе їй досягти успіхів!

 

Переглядів: 347 | Додав: ксюша | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
СЛАЙД-ШОУ

ВІДЕО

Пров. Приютський,1

Просмотреть увеличенную карту

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Офіційний сайт м. Ужгорода та Ужгородської міської ради
Друзі сайту
Всеукраїнський розвивально-пізнавальний журнал для дітей ЖИРАФА РАФА

Каталог детсадов Украины: отзывы родителей, полезные статьи о дошкольном воспитании, рекомендации психологов

ДИВОСВІТ

ДНЗ №18

ДНЗ №19ЗОШ №5

ГІМНАЗІЯ
ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД №2 КОМБІНОВАНОГО ТИПУ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ УЖГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

пров. Приютський, 1, (03122) 3-31-73, e-mail: marijadnz2@ukr.net

Адміністратор сайту вихователь Хміль О.А.