Головна » 2017 » Лютий » 9 » Ліворукість буває різною. Ласка В.М.
Ліворукість буває різною. Ласка В.М.

Ліворукість буває різною.

В середньому від 5 до 15% населення є лівшами . Декотрі вчені вважають , що кожна людина з  однаковим успіхом діє як правою так і лівою рукою (амбідекстри) . А ще 20% людей є  прихованими лівшами , тобто можуть однаково працювати обома кінцівками , але перевагу надають правій. За висновками вчених ліворукість на 3%  частіше зустрічається у чоловіків.

У 5- 7 років практично кожна четверта дитина  є лівшею , але до 10-14років їхня кількість різко зменшується. Чому? Відповідь проста. Цих дітей просто  переучують. Деякі батьки та вихователі  вважають своїм обов’язком виправити «помилку природи» і «допомогти» дитині . Ціна такої «допомоги» нерідко буває зайво високою-енурез , нав’язливі руки , млявість,  загальмованість,підвищена дратливість , порушення сну , апетиту, дитячі неврози у вигляді тиків, заїкуваності, нічних страхів. Домагаючись домінування правої  руки ці люди завдають дитині серйозної психічної  травми.

Ліворукість буває генетично обумовленою, компенсаторною і вимушеною. Генетично обумовлена ліворукість передається у спадок так само, як передаються колір волосся, очей ,форма носа тощо.

Цікаво, що у  обох близнюків зазвичай краще розвинута одна і та сама рука. При розбіжності  близнюк-лівша,як правило, народжується  з меншою вагою і інтелектуально  поступається у розвитку правому родичу.

Ліворукість , що не має генетичного фону і не передається у спадок , називається патологічною. В її основі лежить порушення діяльності лівої півкулі мозку , тому що нервові волокна , які зв’язують мозок  з мускулатурою рук , перехрещені , тому рухи  правої руки  регулюються переважно лівою півкулею, а рухи лівої - права. Якщо ліва півкуля з якихось причин не може взяти на себе управління правою рукою, то права може компенсувати це порушення , взявши на себе функції лівої півкулі. Але в цьому випадку головною рукою стане ліва. Таку ліворукість називають компенсаторною . .

Спеціалісти говорять ще про вимушену ліворукість , що виникає в результаті серйозної травми правої руки , яка сталась в період активного освоєння роботи рук. Внаслідок цього дитина починає  берегти  травмовану  руку і активно використовує ліву.

За організацією роботи головного мозку такі діти не  є ліворукими, але найбільш активною буде ліва рука.

Варто пам’ятати , що переважне володіння тією або іншою рукою визначається не бажанням або капризом , а особливою організацією ЦНС дитини.

Ліворукі діти  потребують постійного контролю за їхнім здоров’ям  ( в тому числі за гормональним та імунним станом). Тож бережіть свою дитину і пам’ятайте  , що вона у вас дуже незвичайна і неординарна маленька людина.

Переглядів: 100 | Додав: ксюша | Рейтинг: 5.0/1