http://dnz2.ucoz.ua/panel/?a=tmpl;m=1;t=AHEADER
 
Четвер
26.04.2018
10:34
Вітаю Вас Гість
RSS
 
ДНЗ  №2  -  НАШ  РІДНИЙ  САДОК

Мій садочок - велика сім’я,

Друзів радісних сонячне коло.

Це куточок планети Земля,

Мальовнича природа навколо.


Головна Реєстрація Вхід
Меню сайту

Пошук

МІНІ-ЧАТ

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 405

Вхід на сайт

ГОДИННИК

Календар

ПОГОДА

КНОПКА САЙТУ

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2012 » Лютий » 7 » Інформація для батьків.
23:58
Інформація для батьків.

Заїкання.

     Проблема заїкання хвилює не одне покоління людей, відображенням чого є численні теорії, які претендують на пояснення його механізмів. Виникнення заїкання пов'язують  з певною стадією мовленнєвого розвитку дітей-дошкільників і відносять до віку 2,5 – 6 років. Цей період збігається з такими періодами:

-          становлення звукового складу мовлення, активного засвоєння лексики і граматики;

-          недостатньо сталого розвитку мовленнєвої функції;

-          дозрівання багатьох фізіологічних і психічних функцій дитячого організму.

     Повністю координація між трьома відділами периферичного апарату – дихальним, артикуляційним, голосовим – встановлюється до десятирічного віку. З огляду на те, що можливість прояву заїкання зберігається до десяти років, профілактика його не має бути ослабленою до цього вікового періоду.

     Таким чином, причиною появи заїкання є певна не сформованість мовленнєвої системи. Таке заїкання, як хворобу розвитку, можна назвати еволюційним. Вторинне заїкання симптоматичне, або постравматичне, зумовлене психотравмою. Відомо, що заїкання – складний симптомокомплекс, який включає особливі психофізіологічні, емоційні та особливі прояви поведінки.

     З погляду дослідників, заїкання – це стан мовлення, за якого у периферичному мовному апараті дитини спостерігаються судоми різного ступеня тяжкості, тривалості, частоти. Судоми виникають унаслідок невротичних, неврозоподібних станів або органічних захворювань нервової системи і , в свою чергу, спричинюють у дітей вторинні реактивні нашарування. Ці нашарування зумовлюють певні зміни особистості і призводять до порушення системи спілкування з оточенням. На тлі органічних порушень виникають судоми м'язів мовленнєвого апарату, які мають різну локалізацію, тип і силу виразності.

     Прийнято виділяти два основних типи мовленнєвих судом: тонічні і клонічні.

     Тонічні мовленнєві судоми виявляються у вигляді мимовільних багаторазових скорочень м'язів з різким підвищенням їх тонусу, що охоплює кілька м’язових груп. Дитина мовби скута. Рот напіввідкритий або, навпаки, губи міцно стиснуті. Обличчя відображує велике напруження.

     Клонічні мовленнєві судоми характеризуються мимовільним ритмічним скороченням м'язів мовленнєвого апарату. Дитина зазвичай повторює окремі звуки і склади.

     Досить частими є поєднання клонічних і тонічних мовленнєвих судом в однієї дитини.

     Локалізація судом: судоми м'язів мовленнєвого апарату можуть виявлятися в усіх його відділах: артикуляційному, голосовому і дихальному. Відповідно ці судоми прийнято називати артикуляційними, голосовими і дихальними. У клінічній картині трапляються переважно змішані судоми:

-          дихально-артикуляційні;

-          дихально-голосові;

-          артикуляційно-голосові.

      Отже, із зазначеного можна зробити висновок, що заїкання – це складне комплексне захворювання, яке потребує різнобічного підходу до лікування. На сучасному етапі колекційної роботи поширений комплексний медико-педагогічний підхід до подолання заїкання.

      Клініко – педагогічні спостереження за дітьми, які заїкаються, дає змогу поділити їх на три підгрупи.

     До першої підгрупи входять діти, у яких мовлення зненацька переривається повторами різних звуків. За спостереженнями батьків, ці діти заїкаються лише тоді, коли хвилюються. У них порушені моторні механізми мовлення і на заїкання, які виникають під час мовлення, вони не звертають уваги. Мовленнєве порушення найчастіше виявляється під час емоційних реакцій, зумовлених ситуацією.

      До другої підгрупи належать діти, які реагують на свою ваду у мовленні. До виникнення заїкання ці діти спокійні, врівноважені, проте з появою заїкання у них з'являються зміни у емоційно-вольовій сфері. Вони стають плаксивими, замкненими, намагаються менше говорити, наявні супутні рухи голови, рук, тулуба, ніг, виражені у легкому ступені. Виникає страх перед мовленням.

     До третьої підгрупи входять діти, фізично ослаблені, занадто хворобливі, вразливі, вони бояться темряви, моторно неспокійні, тривожні. З'являється страх мовленнєвого спілкування. Під час мовлення вони дуже хвилюються і частота судом збільшується. Спостерігаються судоми м'язів обличчя, шиї, кінцівок.

 

Основні принципи корекційної роботи при заїканні.

            Вважається, що ліквідовувати заїкання треба зразу, як тільки воно виникає. На початковій стадії ця вада зазвичай має легку форму, але з часом вона може посилюватись. Чим більше часу проходить з моменту початку заїкання, тим частіше воно переходить в тяжкий, стійкий дефект і приводить до змін в психіці дитини. Крім того, заїкання заважає нормальним умовам спілкування і часто є перешкодою успішного навчання. Тому цю мовну ваду важливо виправити ще до вступу дитини до школи.

Теоретично і практично доказано, що досягти позитивного результату можна при умові застосування комплексних методів:

Медичний вплив (медикаментозне укріплення нервової системи та різні види фізіотерапії) який сприяє нормалізації функцій нервової системи і дає сприятливий фон для психотерапії, для активної логопедичної роботи.

Психотерапевтичний вплив, який заключається в тому, що дитину постійно переконують, що вона може і повинна говорити без заїкання; фіксують її увагу на успіхах обов’язково в присутності однолітків, вихователів і батьків.

Логопедичного впливу, який здійснюється на протязі тривалого часу систематичним курсом занять. Основною метою занять є виховання навичок правильної, вільної від заїкання мови, починаючи з найлегшої її форми і закінчуючи складними в різних життєвих умовах.

Логопедичної ритміки. Складається з системи різноманітних вправ та ігор з рухами під музику або в сполученні з мовою. Такі ігри і вправи сприяють розвитку загальної та мовної моторики, розвивають координацію рухів, вміння керувати собою, включатися в діяльність по сигналу, виховують відчуття ритму. Знімають загальну напругу, розвивають увагу дітей.

Вплив оточуючих на особистість дитини і її емоційно-вольову сферу. Педагоги, батьки повинні виховувати у дитини впевненість, здоровий погляд на свою ваду, бажання відмовитися від неї.

Велике значення для успішного подолання заїкання має мова всіх оточуючих. Діти повинні чути тільки спокійну мову. Найменші успіхи повинні заохочуватися.

Усі ці аспекти треба враховувати, виконуючи корекційну роботу з подолання заїкання.

Увесь лікувально-педагогічний комплекс за характером його впливу умовно можна розділити на дві складові:

лікувально-оздоровчу;

корекційно-виховну.

Основними завданнями лікувально-оздоровчої роботи, яку проводить лікар, є укріплення та оздоровлення нервової системи та фізичного здоров’я дітей, усунення та лікування відхилень та патологічних проявів у психофізичному стані (ослаблення або зняття мовленнєвих судом, розладу вегетативної нервової системи, порушення моторики).

Основними завданнями корекційно-виховної роботи, яку проводить логопед, є усунення мовленнєвих порушень (перевиховання неправильного мовлення і психічних відхилень у дітей, які заїкаються).

А загалом до комплексу лікувально-педагогічних заходів для дітей, які заїкаються належать лікувальні препарати і процедури, психотерапія, логопедичні заняття, лікувальна фізкультура та ритміка, виховні заходи.

Основною метою цих заходів є усунення, або послаблення судом і супутніх розладів голосу, дихання, моторики;

оздоровлення та укріплення нервової системи і всього організму загалом;

позбавлення дитини від неправильного ставлення до своєї вади, від психологічних нашарувань у вигляді страху та сором’язливості за своє мовлення;

перевиховання її особистості, формування правильної соціальної поведінки;

програма розвитку, навчання та виховання дітей проводиться враховуючи вікові особливості дітей.

                                                                                                                    Поради батькам

Якщо ви помітили, що дитина багато разів повторює перший звук, склади, або слова (заїкається) треба звертатися до психоневролога, який поставить діагноз і призначить лікування, або дасть поради і рекомендації.

Звернутися до логопеда.

Встановити чіткий і правильний режим дня. Особливе значення має денний сон.

Дозвілля заїкуватої дитини організувати так, щоб вони менше займалися рухливими іграми, не дивилися фільми по телевізору.

Вдома для дитини створити спокійну атмосферу. На протязі року не приймати гостей і не водити в гості дитину, не відвідувати вистави в цирку і т.д. Більшість часу дитина має проводити з кимось із дорослих, найбільш спокійним і врівноваженим.

Впродовж усього дня розмовляти з дитиною спокійно, не поспішаючи. Швидке мовлення неприпустиме в розмові з дитиною.

Якщо дитині важко говорити, допоможіть їй, вимовляючи фрази разом з нею.

Не перевантажуйте дитину інформацією, не прискорюйте її розвиток.

Ліворукість – не відхилення, а індивідуальна особливість дитини і переучувати її не можна. Це може спричинити невроз і заїкання.

Фольклор – найкращий мовленнєвий матеріал. Потішки, приказки, чистомовки, віршики, пісеньки розвивають мовлення дітей.

Розвивати дрібну моторику (масаж пальчиків, шнурування, застібання ґудзиків, нанизування намиста, ліплення і т.д.)

Не можна займатися з дитиною, якщо вона хворіє, або у вас поганий настрій. Будьте терплячими до своїх дітей, бо ні логопед, ні вчитель не виправлять недоліку без вашої допомоги та від витримки, сили волі, дисципліни, наполегливості вашої дитини.

 

Переглядів: 1622 | Додав: ксюша | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
СЛАЙД-ШОУ

ВІДЕО

Пров. Приютський,1

Просмотреть увеличенную карту

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Офіційний сайт м. Ужгорода та Ужгородської міської ради
Друзі сайту
Всеукраїнський розвивально-пізнавальний журнал для дітей ЖИРАФА РАФА

Каталог детсадов Украины: отзывы родителей, полезные статьи о дошкольном воспитании, рекомендации психологов

ДИВОСВІТ

ДНЗ №18

ДНЗ №19ЗОШ №5

ГІМНАЗІЯ
ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД №2 КОМБІНОВАНОГО ТИПУ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ УЖГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

пров. Приютський, 1, (03122) 3-31-73, e-mail: marijadnz2@ukr.net

Адміністратор сайту вихователь Хміль О.А.