Понеділок
25.10.2021
02:09
Вітаю Вас Гість
RSS
 
ЗДО  №2  -  НАШ  РІДНИЙ  САДОК

Мій садочок - велика сім’я,

Друзів радісних сонячне коло.

Це куточок планети Земля,

Мальовнича природа навколо.


Головна Реєстрація Вхід
Сторінка муз. керівника »
Меню сайту

Пошук

МІНІ-ЧАТ

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 423

Вхід на сайт

ПОГОДА

Статистика

Ряшко Надія Олександрівна, музичний керівник, спеціаліст

Розвага. Козацькому роду - нема переводу.

Мета. Ознайомити дітей з історичним минулим українського народу. Розказати про свято Покрови та його зв’язок з козацтвом. Формувати уявлення про життя на Запорозькій Січі. Розвивати пам’ять, виразне декламування віршів, кмітливість. Збагачувати словниковий запас дошкільнят. Виховувати любов до Батьківщини.

Музичне онлайн-заняття на тему Вивчаємо пісеньки до свята Святого Миколая

Мета. Навчати дитину адаптовуватися та підлаштовуватися під спів музичного керівника, не відставати від темпу пісень на записі та власного і співати правильно інтонаційно.

 

Нині осінь нас чарує, неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує і дивує нас вона.

 

 
ВЕСНЯНКИ - 2019
 

06.03.18р. у садочку було проведено тематичуа розвагу "Благослови мати весну зустрічати".

 

"Портфоліо музичного керівника Янкес Л.В."


Ігри на музичне мислення

 

Як привчити малюків до елементарної виконавської співочої діяльності?

 

Якщо ви соромитеся свого співу, робіть це, коли ви наодинці з малюком (діти - поблажливі й вдячні слухачі). Співайте немовляті із самого його народження. Що співати? Краще - дитячі пісеньки, традиційний репертуар яких дуже багатий. Якщо ви не пам"ятаєте жодної пісні, знайдіть касету або компакт-диск і слухайте їх доти, поки не запам'ятаєте слова. Як співати? Виберіть пісню, яка вам найбільше до вподоби, і співайте її дитині на сон прийдешній з словами і без слів. Не забувайте, що слова - лише доповнення до музики.

В процесі роботи грайте на ксилофоні музичну фразу за фразою, але не співайте. Потім зіграйте першу фразу й проспівайте її, називаючи відповідні ноти, наприклад "до", "ре", "мі", "до" або в іншій послідовності. Якщо відчуваєте, що фальшуєте, то не треба співати, краще говоріть. Грайте не окремі звуки, які, по суті, еквівалентні окремим літерам, а короткі музичні фрази, що  є своєрідними музичними словами. Можна програти малюкові гаму, послідовно вдаряючи по клавішах в нижньому ряді; аккорд - послідовність через одну клавішу нижнього ряду; хроматичну гамму, озвучуючи по черзі всі клавіші нижнього та верхнього рядів та інші варіанти послідовностей. Головне, щоб це був не окремий звук, а їх певне сполучення, послідовність.

 

Як розвинути в дітей різні види сприймання музики на слух?

 Розрізняють три виді музичного сприймання: пасивне, коли дитина чує звук радіо, але зайнята іншим; частково активне - малюк слухає і водночас думає про щось своє: музика в цьому разі є для нього джерелом емоційного стану, натхнення; і, нарешті, активне, коли дитина намагається виконувати ту чи іншу пісеньку, співає уривки з неї, помічає, коли співають неправильно. Зрозуміло, саме останній вид сприймання музики слід розвивати, оскільки ніякий інструмент не замінить дитині переживання безпосередньої участі в творенні музичних звуків за допомогою власного голосу, власних відчуттів. Давайте дітям можливість слухати музику. Добре було б  придбати для цього  аудіопристрій. Записуйте різну музику, привчаючи вуха малюків до різних жанрів класичної музики різних періодів, джазу, популярних естрадних пісень, народної музики, звучання простих і складних, симфонічних, народних і сучасних електронних музичних інструментів.

 

Здібна? Обдарована? Талановита?


1. Моя дитина ініціативна, жвава, рухлива.

2. Її інтереси і захоплення досить постійні.

3. Її зацікавленість урівноважена.

4. Порівняно з однолітками виявляє інтерес і потяг (активно виражений) до мистецтва, літератури, спорту, природи, моделювання, техніки. (Підкреслити або записати).

5. Має не більше двох друзів (постійних), причому старших від себе.

6. Її цікавить усе загадкове, таємниче і навіть незрозуміле.

7. Любить багато запитувати , наполеглива в одержанні вичерпних відповідей.

8. Її мова розвинена, дитина має великий запас слів, добре розуміє і вміло використовує його.

9. Переважно намагається знайти самостійне рішення в тих або інших ситуаціях, обставинах.

10. Не задовольняється поверховим поясненням і такими ж відповідями на свої численні запитання.

11. Намагається дотримуватися власного погляду на ті або інші події, незважаючи ні на які обставини та обіцянки.

12. Обов’язково (завжди) реагує на все нове.

13. Розпочату справу практично завжди намагається довести до кінця.

14. У суперечках відстоює власну думку, не хоче визнавати загальноприйняті погляди.

15. У непередбачених і складних ситуаціях бере на себе роль лідера.

16. Має помітну схильність до якогось виду діяльності або до предмета (групи предметів,іграшок,книжок).

17. Настирлива, вперта, рішуча в досягненні бажаної мети.

18. Виявляє неприховану потребу в підтримці дорослих.

19. Легко знаходить і завжди має досить багато друзів. 

20. Ставить багато запитань, переважно з кола своїх захоплень та інтересів.

21. На багатьох справляє враження не за віком старшої.

22. Нерідко виявляє риси егоїзму або навіть безпричинної агресії.

23. Знає собі ціну і своє покликання.

24. Легко і часто відволікається і залишає розпочату справу (заняття) гру.

25. Майже однаковою мірою цікавиться гуманітарними і технічними питаннями.

Якщо на запитання 1,6,12,18,24 ви відповіли «так», ваша дитина загалом здібна.
За умови негативних відповідей на запитання 18,24. 

Запишіть відповіді на запитання 2,3,7,10,11,13,16,17,19,20,22. Якщо всюди буде «так» , є серйозні підстави гадати, що дитина буде по – справжньому обдарована. 

Коли й на останні запитання 4,5,6,9,14,15,21,23,25, відповіді позитивні, це може свідчити про ознаки яскравої обдарованості, навіть таланту.

 

Методи інтерактивного виховання.

            У кожного фахівця є набір принципів і норм, який, на його думку найдоцільніший та найпродуктивніший. Проте завжди залишається місце для пошуку і експерименту. Адже свобода думки і нові пропозиції здатні подолати стереотипи і спрямувати виховний процес у живу творчість, а музичне заняття перетворити в інтересне, інтегроване, інтерактивне розвивальне середовище.

Інтерес дітей до музичної діяльності

         Не секрет, що однією з вагомих характеристик людини вважають широту та зміст її інтересів. Вони є збудником і регулятором активної діяльності особистості в освоєнні явищ навколишньої діяльності, стимулом її всебічного розвитку. Науковці розглядають інтерес як інтерактивне особистісне утворення, у якому взаємодіють три компоненти:

 • емоційний;
 • інтелектуальний;
 • вольовий.  

Тому інтереси потрібно розвивати в дитинстві, інакше вони згасають.

Психологи наголошують, що притаманна дітям дошкільного віку допитливість – «чому?», «чого?» - є передумовою для формування їхніх стійких інтересів до різних видів діяльності. У числі головних – інтерес до музикування. В умовах дошкільного навчального йото розвивають системно і цілеспрямовано, зокрема під час занять, розваг, прогулянок, свят тощо. Адже емоційна забарвленість музичних образів здатна викликати у дітей яскраві переживання, які пробуджують у них інтерес до мистецтва звуків. Так, видатний психолог Борис Тєплов наголошував, що музику ми пізнаємо через емоцію. А в дитячому віці це особливо важливо, оскільки емоції в цей період відіграють первинну роль у розвитку мислення. Звукова художньо-естетична інформація – історично обумовлені інтонаційні фонеми – відкриває дошкільникам невичерпні можливості пізнання навколишньої дійсності й водночас ініціює зацікавленість музичною діяльністю.

Звісно, педагогу слід врахувати вікові особливості дошкільників, які обумовлюють специфіку дитячого інтересу:

 • широту і невпорядкованість – цікавляться різними галузями знання;
 • поверховість і короткочасність – не заглиблюються в суть, зважають на зовнішні чинники, яскраві, незвичайні явища;
 • змінність і нестійкість – швидко переключаються з одного об’єкта на інший;
 • наслідування – спостерігають за діями дорослих та співвідносять свої емоції з їхніми.

Музичні керівники мають у своєму арсеналі чимало засобів зацікавлення дошкільників музичним мистецтвом. Серед них, зокрема:

 • інтеграція музики у сферу дитячих розваг і занять;
 • універсалізм виконавської майстерності педагога;
 • позитивний емоційний вплив на дітей – «заразити музикою»;
 • вдало дібраний репертуар для слухання, сприймання та виконання музики;
 • накопичення слухового і музично-практичного досвіду дітей;
 • різноманітний музичний інструментарій – акустичні, електронні, дитячі іграшки;
 • моделювання ситуації успіху в музичній діяльності дітей.

Усе це може розвинути чутливість дітей до музики, навчити їх слухати і чути найкраще в активній діяльності. Адже вдало дібрані ігри та розваги з музикою здатні зацікавити і захопити дошкільників, залишаючи в їхній пам’яті глибокі враження.

Окрім того, потрібно також створювати умови для практичного освоєння дітьми властивостей музичних звуків. Скажімо, предметна гра «Ми створюємо музичний інструмент» дасть змогу комплексно залучити сенсорну сферу виконавців, розвинути їхні конструктивні, музично-слухові і виконавські здібності. Тож доречною і вельми корисною є порада музикознавця Геннадія Ципіна, який стверджував, що формування інтересу дітей до музики і музичної діяльності доцільно розвивати на інтегративній основі. Зокрема це мають бути активність, самостійність та творча ініціатива дітей.

Інтеграція є однією з найперспективніших інновацій, яка здатна розв’язати чисельні проблеми сучасної системи освіти. Взаємопроникнення різнорідних елементів у єдине ціле освітнього процесу дає змогу показати дітям навколишню дійсність в усьому різномаїтті, сприяє формуванню цілісної картини світу в дитячій свідомості на доступному їй рівні. Інтеграція змісту і форм навчання розширює варіативність  і гнучкість організації музичного розвитку дошкільників.

Побудоване на інтегрованій основі музичне заняття дає змогу якісно розв’язувати завдання навчання і виховання дітей, а саме:

 • допомагає встановлювати зв’язки між різними предметами, сприяє розвитку спостережливості та здатності узагальнювати;
 • забезпечує емоційний і розумовий розвиток дітей;
 • поглиблює знання і одночасно дає змогу безпосередньо застосовувати їх у реальних умовах;
 • активізує пізнавальну діяльність і творчу ініціативність дітей із урахуванням їхніх здібностей, інтересів і потреб;
 • формує особистісні якості, які максимально налаштовують на гармонійний зв’язок дітей із природнім і соціальним середовищем;
 • знімає психічне напруження і втому, породжує позитивний емоційний заряд;
 • налагоджує тісну взаємодію між всіма учасниками освітнього процесу: «музичний керівник – діти – батьки».

Музика, яка за своєю складною природою організації і сприймання звукової матерії наділена властивістю перетинатися  із життям, наукою, суміжними видами мистецтва, закономірно відкриває простір для інтеграції.   

Алгоритм музичного заняття зазвичай передбачає залучення дітей до різноманітної музичної діяльності. Музично-ритмічні рухи, спів, слухання музики, гра на елементарних музичних інструментах – це обов’язковий комплекс форм спілкування дошкільників із музикою, які тісно пов’язані між собою. Відповідно музичне заняття вихованців дошкільного навчального закладу має інтегровану сутність, а саме: закладає підґрунтя для майбутньої комунікації особистості із музикою через слухання, виконавство і творчість.

Загальновідомо, що зміна видів музичної діяльності дітей під час заняття помітно оптимізує їхній музичний розвиток. Дітям властива нестійкість психічних процесів уваги та мислення, нетривала зосередженість на одному виді діяльності. Тому звичну схему заняття варто розширювати допоміжними елементами, зокрема такими, як:

 • ігри та вправи з музикою;
 • мелодичні та ритмічні імпровізації;
 • ознайомлення з елементами музичної грамоти;
 • розповідь або бесіда про музику.

Варто зазначити, що невимушена творча атмосфера музичного заняття, побудованого на основі інтеграції форм спілкування дітей з музикою, є запорукою формування у них інтересу до звукового мистецтва.   

Ефективність музичного розвитку дошкільників значно залежить від залучення до освітнього процесу виразових засобів різних мистецтв. У дитячому садку музика широко застосовується на заняттях мовлення, малювання, ліплення, конструювання, хореографії тощо. Тому необхідно прагнути якомога тіснішого взаємозв’язку між предметами, які освоюють діти.

Дитячі враження будуть яскравіші і змістовніші, якщо музичний керівник на заняттях використовуватиме:

 • аналогії музики з кольорами;
 • пластичне відтворення музики;
 • читання з музичним супроводом;
 • інсценізацію пісні;
 • музичну казку;
 • виготовлення музичного інструменту.

Залучення дошкільників до інтегрованої художньої творчості дає змогу розв’язувати одночасно низку взаємопов’язаних завдань, а саме: емоційного, розумового, етичного, естетичного, фізичного, трудового виховання. 

Інтегрований підхід в інтерактивному навчанні

Освітній процес у дошкільному навчальному закладі, організований за принципом інтеграції, неодмінно набуває інтерактивного характеру. Нагадаємо, що інтерактивне навчання – це спів навчання, коли діти обопільно з вихователем отримують знання і набувають навичок у жвавих діалогових формах. Запитальні займенники «чому» і «чого» оптимально годяться для інтерактивного навчання. Лише з тією умовою, що ставити запитання і відповідати на них беруться всі учасники освітнього процесу.

Тож, залучаючи дітей до активної пізнавальної діяльності, музичний керівник перетворює заняття на територію тісної взаємодії між педагогом і вихованцями. Ідеально, щоб у неї інтегрувалися і батьки. Злагоджена взаємодія педагогічного колективу, дітей та батьків дасть змогу досягнути максимум виховних і розвивальних цілей. Зокрема це:

 • активізація розумової та емоційно-вольової сфери;
 • формування комунікативних якостей і культури спілкування;
 • стимулювання творчого потенціалу та самовираження засвоєння алгоритму видів діяльності;
 • розширення уявлень про світ та формування цілісної картини світу.

Магістральним в інтерактивному навчанні є забезпечення перманентного всебічного розвитку дітей на засадах рівноправних партнерів – вихованців і педагогів.

Окремо звернемо увагу на участь батьків у музичному вихованні дітей. Зазвичай у домашніх умовах нинішні дошкільники набувають досвіду пасивного споживача звукової продукції. Із телевізорів, комп’ютерів, мобільних телефонів та інших звуковідтворювальних пристроїв лунає музика, яка, діючи на слух, не сприяє формуванню у дітей цілісного музичного сприймання. Натомість у дитячому садку музичний керівник, уміло використовуючи методичний інструментарій, допомагає вихованцям перевести чуттєве сприймання у розуміння змісту сприйнятих звукових явищ, тобто розвиває мислення. Якщо ж долучити до цієї роботи батьків – ефект буде ще більш видимим.

Існує багато форм залучення батьків до активної музичної діяльності разом із дітьми. Варто лише музичному керівнику звернутися до скарбнички педагогічного досвіду і додати власної фантазії – успіх не забариться. Скажімо, необмежені можливості інтегровано-інтерактивного музичного заняття можна відкрити у грі «Ми створюємо музичний інструмент». Алгоритм заняття може бути таким:

 • ознайомлення з новим музичним інструментом;
 • імітаційна гра-розповідь про музичний інструмент;
 • пісенька про музичний інструмент;
 • конструювання музичного інструмента-саморобки;
 • освоєння гри на створеному музичному інструменті;
 • спів під супровід музичного інструмента-саморобки (поділ на групи).

Звісно, у виготовленні та опануванні нового звукового засобу дітям знадобиться допомога дорослих. Чудово, якщо до роботи долучаться батьки. Адже музичний інструмент можна виготовити і вдома, а потім ще й пограти разом з дитиною.

Отже, важливим завданням музичних керівників має стати прояв творчої ініціативи і розроблення власних комбінацій організації творчо-розвивального середовища на музичних заняттях. Це сприятиме підвищенню їхнього педагогічного авторитету та професійного розвитку, а дітям подарує захоплення пізнання довкілля.

Катарсичний музикотерапевтичний метод.

            На відміну від сугестивного методу, що є наповненням позитивізму та оптимізму, катарсичний метод допомагає позбавитися від негативних та надлишкових емоцій та почуттів. Ще давньогрецький філософ Аристотель вказував на те, що музика за допомогою катарсису робить людину шляхетною, звільняючи її душу від негативних пристрастей та переживань.

            Досить часто музична терапія є своєрідним «терапевтичним каталізатором» з метою катарсичної розрядки. У процесі її дії здійснюється розкриття саногенного (оздоровчого) потенціалу дитини шляхом виходу подавлених негативних емоцій та почуттів.

            Так, надзвичайно ефективно виходу агресії та злості сприяє гра на барабанах та інших ударних інструментах. Річ у тім, що під час проживання стресових ситуацій у дитини утворюється своєрідний м’язовий панцир, від якого можна позбавитися завдяки емоційному відбиванню ритму або інтенсивним рухам під ритмічну музику.

            Музикотерапевт вмикає тихим фоном спокійну або медитативну музику і пояснює дітям, що до них у гості прийшла торбинка із чарівними горішками, яка має намір забрати у них усе погане: злість, роздратованість, образи тощо. Музикотерапевт пропонує кожній дитині по черзі підійти до нього і щосили кинути торбинку з чарівними горішками у відро. Наступного разу запитує в кожної дитини, що вона хоче «викинути» за допомогою торбинки у відро. По закінченні музикотерапевт разом із дітьми бере відро і розвіює його зміст по вітру за відчиненим вікном.

            У психологічному плані цей прийом допомагає дитині позбавитися від пригнічених емоцій та почуттів, усвідомлення їх та виведення їх з підсвідомості. У такий спосіб відбувається очищення психіки дитини соціально прийнятним шляхом.

            Отже, музичні заняття з використанням музикотерапії сприяють позбавленню дітей від негативних переживань та акумулюють у них позитивні настрої та відчуття. Адже досягнення радості та вдоволення від музично-освітньої діяльності є важливою умовою оптимізації музично-навчального процесу згідно з вимогами часу та загальним оздоровленням підростаючого покоління. Окрім того, надаючи музичним заняттям гедоністичного забарвлення, такий підхід до навчання сприяє глибинному самовираженню дитини, розрядці її внутрішньо-особистісного напруження завдяки досягненню під час музично-творчої діяльності катарсису та ефекту естетичної насолоди.

 

Особливості проведення музичних занять з дітьми раннього віку Консультація для вихователів


Естетичне виховання найменших засобами музики та художнього слова

 

В гостях у казочки « Котик і

НАШЕ ВІДЕО

Пров. Приютський,1

Просмотреть увеличенную карту

ОФІЦІЙНІ САЙТИ
Офіційний сайт м. Ужгорода та Ужгородської міської ради
ДРУЗІ САЙТУ
Каталог детсадов Украины: отзывы родителей, полезные статьи о дошкольном воспитании, рекомендации психологов

ДИВОСВІТ

ЗДО №18

ЗДО №19\ ГІМНАЗІЯ
ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ №2 КОМБІНОВАНОГО ТИПУ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ УЖГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

пров. Приютський, 1, (0312) 63-12-38, e-mail: marijadnz2@ukr.net

Адміністратор сайту вихователь Хміль О.А.