ДНЗ №2 НАШ РІДНИЙ САДОК - На Стрітення зима іде туди, де було літо, а літо - де була зима -

Субота

15 лютого - Стрітення

Коли  зима  стрічається  з  весною,
Твердих  крижин  розгойдується  спів,
Пухнастий  сніг  крихкою  пеленою
Мов  водоспад  сповзає  із  дахів!

Дзвінкі  синиці  зграями  прудкими

Важкі  від  снігу  струшують  гілки,
Весна  гаптує  різнобарвний  килим
І  розшиває  бісером  квітки.

Ну,  а  зима  сидить  собі  в  куточку,

Весни  здалеку  вгадує  сліди
І  вишиває  березню  сорочку-
Ото  вже  буде  красень  молодий!

І  поведе  свою  русяву  панну-

Свою  весну  чарівну  під  вінець
І  зронить  небо  музику  органну,
Здмухне  замети  білі  вітерець.

Гучні  струмочки  захлюпочуть  зрубом,

Грайлива  річка  розплете  косу...
І  так  на  серці  стане  любо-любо,
Немов  із  нього  струшують  росу!..

П'ятнадцятого лютого - свято Стрітення, в народі "Стрічання", "Громиця", "Зимобор", яке відзначають через 40 днiв пiсля Рiздва Христового.
На Стрітення, за народними уявленнями, зима іде туди, де було літо, а літо - де була зима. Дорогою вони зустрічаються і говорять між собою:
- Боже, поможи тобі, зимо! - каже літо.
- Дай, Боже, здоров'я! - відповідає зима.
- Бач, зимо, - дорікає літо, - що я наробило і напрацювало, ти поїла і попила!
За народним віруванням, літо зустрічається з зимою двічі на рік: на Стрітення - 15 лютого - та в день святої Анни - 22 грудня.
В народі уявляли, що навесні Зима - стара баба, а Літо - молода дівчина. На Стрітення Зиму веде попід руки старий дід Мороз, вона зігнулася, трясеться і ледве йде. Кожух на бабі Зимі полатаний, чоботи подерті, а в хустці на голові миші діри погризли, і з тих дір сиве волосся стирчить. В руках Зима несе надщерблений кошик з льодом, а через плечі у неї - порожнісінька торба.
У Літа вінок на голові, сорочка, квітами мережена, зелена плахта, - весела і вродлива дівчина. Літо несе в руках серп і сніп жита та пшениці.

При зустрічі стара Зима і молоде Літо сперечаються між собою - кому йти, а кому вертатися? Якщо до вечора стане тепліше - Літо пересперечало Зиму, а якщо холодніше - Зима. "…Та як би вона (зима) вже там не хвицалась, а як літо посміхнеться, то сонце засяє, вітер повіє і земля проснеться!" - каже Олекса Воропай у книзі "Звичаї нашого народу" про зустріч літа з зимою.
В цей день в церквах України святили воду та свічі. Посвячені на Стрітення свічки звалися "громичними", бо їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому. Ці ж свічки давали в руки вмираючому при читанні одхідної молитви.  В день Стрітення, коли приходили з церкви, запалювали "громичну" свічку - "щоб весняна повінь не пошкодила посівам і щоб мороз дерев не побив!".  Від "громичної" свічки і саме свято, крім "Стрітення" або "Стрічання", називалося колись "Громиця".
Коли святили в церкві воду, селяни набирали тієї води в нову - ще не вживану - посудину, приносили додому і пильно берегли. Цій воді приписувалась магічна сила. За народним уявленням, це - цілюща вода. Нею натирали хворі місця і вірили, що "поможе". Найкраще ця вода ніби помагала від "пристріту" - від хвороби, що її спричиняло "погане" око.

Колись, як чумак виходив у дорогу, господар давав йому хліб, сіль і кропив стрітенською водою волів, воза і самого чумака, примовляючи: "Боже тебе збережи!". Так само і батько відряджав сина на війну, скроплюючи стрітенською водою на щасливе повернення.
Господарі також ворожили на врожай, виставляючи на ніч тарілку з зерном на двір. Якщо ранком є роса - врожай, нема роси - немає врожаю.
Народні прикмети
•    Ясна і тиха погода в цей день віщує добрий урожай поля і роїння бджіл.
•    Вітер - погана ознака.
•    Відлига - жди пізньої весни і бережи пашу та хліб, бо в поле виїдеш нескоро.
•    Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужі!
•    Як нап'ється півень води, то набереться господар біди!
•    Коли на Громицю півень нап'ється водиці, то на Юрія віл не наїсться травиці.
•    День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.
•    Якщо на Стрітення дорогу перемітає - весна буде пізньою і холодною.
•    Якщо в цей день сніжок - весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.
•    Передбачити погоду могла і курка: якщо нап'ється біля порогу води - весна буде теплою і ранньою.
•    Як на Стрітення з стріх капа, ще велика буде зима.
•    Як на Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи.
•    На Стрітення із стріх капає - бути затяжній весні, якщо тепло, а зі стріх не капає - весна буде рання, суха.
•    Цього дня відлига - на ранню й теплу весну, сніг - на дощову, тривалу, а коли хуга - весна буде пізня й холодна.
•    Якщо в цей день не видно сонечка - чекай суворих морозів.
•    Вітер на Стрітення - до врожаю плодових дерев.
•    Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна.
•    Як капає зі стріх, то буде так капати з очей (ще повернуться морози).
•    На дахах довгі бурульки - стільки ще випаде снігу.
•    Якщо вранці випав сніг - на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень - зернові будуть середні, а увечері - недорід.
•    Якщо на деревах іній - вродять добре гречка і бульба.
•    Як капає зі стріх, так капатиме з вуликів.
•    Як на Стрітення дорогу перемітає, то корм відлітає.
•    Якщо у цей день хуртовина дорогу перемете - весна буде пізня й холодна.
•    Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози.
•    Якщо 15 лютого випав сніг - на дощову й холодну весну.
•    Як на Громницю з дахів тече, то довгою буде зима.
•    Як на Громницю день ясний, то буде льон прекрасний.
•    Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж перед тим.
•    Якщо на Стрітення півень води нап'ється на порозі, то на Явдохи (14 березня) віл нап'ється на дорозі.