Блог »

Головна » 2016 » Жовтень » 7 » Дитячі хвороби - як їх лікувати через себе Дуже часто стурбовані мами водять діточок по лікарях намагаючись вилікувати від різного виду хв

«Як він себе вів», Або обговорення дитини в його присутності

Щовечора в дитячому садку ми можемо спостерігати одну і ту ж картину. Багато що приходите за дитиною батьків задають педагогу схожі питання: «Як Петрик (Вася, Ваня, Маша, Аня, Діма) поводився (вела)?», «Як Катя спала (їла)?». Інтерес батьків цілком зрозумілий. Вони хочуть знати, що і як робив дитина, чи не пустував чи, слухався чи вихователів. Педагог відповідає, іноді обмежуючись лаконічним «Добре» або «Все в порядку», іноді більш докладно, детально описуючи гріхи дитини або те, що і як робив дитина.
А що робить в цей час дитина? Він стоїть поруч і слухає, як його обговорюють. Зазвичай в таких випадках дитина вдає, що йому набагато цікавіше розглядати шкарпетки своїх черевиків або іграшку в руках. Він ніби не слухає дорослих. Однак це не так. Неможливо без інтересу ставитися до того, що про тебе говорять. Тому дитина уважно слухає.
Давайте подивимося на цю ситуацію уважніше. Чим відрізняються запитання батьків? Перше питання - це питання про поведінку дитини в дитячому садку. І тоді батько чекає від педагога оцінки дитини. Попросту кажучи, батько хоче знати, чи добре поводився дитина зокрема, а в цілому це питання про те, чи гарний моя дитина. Друге питання вже не про поведінку дитини, а про режимні моменти. Батькові важливо, як їв дитина, як спав, гуляв чи. Причому батькові важлива думка експерта, педагога, а не самої дитини.
Хто в цій ситуації дитина? Дитина - об'єкт. Він нібито не існує в цей момент для дорослих. Він не важливий настільки, що його не соромляться. При ньому обговорюють його поведінку, як ніби дитина нічого не чує і не бачить. Уявіть, що на роботі вас будуть обговорювати в вашій присутності: чи добре ви попрацювали, чи все встигли зробити і не допустили чи помилок. Не думаю, що дорослим сподобається таке ставлення. І дитина в цій ситуації відчуває себе принижено.
А ким є батько в цьому випадку? Батько - вища сила, яка може запитувати, управляти, панувати, і, можливо, карати, карати. Батько ніби має право знати про дитину все. Правда, дещо батько в цьому випадку втрачає. Він упускає почуття дитини. Він не звертає увагу на збентеження дитини, якій може бути неприємний розмову дорослих про нього. Він не питає дитину, що і як сталося, не цікавиться його думкою. Батько ніби більше довіряє вихователю, ніж дитині.

А педагог? Йому, мабуть, складніше всіх в цій ситуації. З одного боку, велика спокуса все-все-все розповісти батькам про поведінку дитини: і про те, що не хотів спати, і про те, що балувався на прогулянці, і про те, що заважав іншим дітям займатися. З іншого боку, педагог розуміє, що обговорення дитини в його присутності абсолютно некоректно і, як наслідок, неприпустимо. Але при цьому педагогу потрібно якось пояснити батькам, що саме зараз немає ніякої можливості обговорювати те, що важливо для батьків. Що ж робити педагогу? В першу чергу педагогу потрібно позначити правила для батьків. Де і коли можна з ним поговорити. Добре, коли вихователь виділяє спеціальний час, в яке батько може сам на сам поговорити з ним, задати важливі питання і почути рекомендації. У цьому випадку батько поступово вчиться поважати свою дитину, чи не ставитися до нього як до об'єкта.
Але цього, звичайно ж, недостатньо. Важливо, щоб батько почав ставитися до дитини як суб'єкту, як до людини, яка має свою думку. Це означає, що педагог може і повинен ініціювати взаємодію батьків і дітей. Так, наприклад, на будь-яке питання батьків про дитину, педагог може доброзичливо попросити дитину розповісти про сьогоднішній день. Може бути, дитині буде потрібно невелика допомога від педагога, яка буде складатися з навідних запитань ( «Розкажи, як ти сьогодні накривав на стіл», «Розкажи, що ти сьогодні їла на обід», «Розкажи, приснилося тобі сьогодні щось в тиха година »і так далі). На перших порах педагог може свідомо уникати розповідей про складні і конфліктних ситуаціях. Адже дитині не просто розповісти про проблеми і складнощі. Поступово можна розповідати і про конфліктні ситуації ( «Ви з Дімою сьогодні спочатку посварилися, а потім помирилися»).
Що дає такий перерозподіл ролей? Ставлення батьків до дитини поступово змінюється. З об'єкта дитина стає суб'єктом, він проявляє активність, він ділиться з батьками своїми радощами і проблемами. Дитина і батько набувають нового досвіду взаємодії. У цьому випадку педагог як джерело інформації вже виявляється не потрібен батькам. Все найважливіше вони можуть дізнатися від дитини.

Переглядів: 108 | Додав: ксюша | Рейтинг: 5.0/1